Dit doet de
gemeente Vught
Stap voor stap proberen we onze CO₂-uitstoot verder terug te dringen. Dit doen we door het toepassen van duurzame oplossingen en maatregelen in onze projecten. We geven op deze pagina graag wat voorbeelden van projecten waar duurzaamheid een (hoofd)rol speelt.
Waar inwoners en bedrijven aan de slag gaan met het verduurzamen van hun woningen en bedrijven, verduurzamen we als gemeente ook onze eigen gebouwen. We gaan anders om met de aanbesteding van onze energie. We kopen groene energie in en werken met groene energie die zo dichtbij mogelijk wordt opgewekt. Als laatste zorgen we er ook voor dat ons openbaar groen steeds meer klimaatadaptief en biodivers wordt ingericht.
Verduurzamen gebouwen
De gemeente Vught Vught wil vóór 2030 al haar gebouwen verduurzamen. Dit betekent dat deze gebouwen dan geen of zo min mogelijk fossiele brandstoffen, zoals aardgas, meer gebruiken voor verwarming of koeling. De energie die nodig is moet zoveel mogelijk zelf worden opgewekt.
Eind 2024 zijn we begonnen we met het verduurzamen van het gebouw van de Milieustraat en de kringloopwinkel en het gebouw van jeugd- en jongerencentrum Elzenburg. Het gebouw van de Milieustraat & de Kringloopwinkel wordt helemaal gasloos. Het gebouw van Elzenburg kan op dit moment nog niet helemaal van het gas af. Dit komt door de capaciteit van het energienet, ook wel netcongestie genoemd. We starten hier wel met andere verduurzamingsmaatregelen.
De komende jaren werken we in 3 fases aan het verduurzamen van nog eens 12 gemeentelijke gebouwen. Op verschillende gebouwen hebben we al zonnepanelen geplaatst. We onderzoeken nu of we nog meer zonnepanelen kunnen toevoegen, ook buiten de gebouwen, bijvoorbeeld met zonnecarports. Op dit moment liggen er al meer dan 2.000 zonnepanelen op onze gemeentelijke gebouwen.
Cementloos beton
Bij het produceren van cement wordt er CO₂ uitgestoten. We werken in Nederland samen aan het verminderen van onze CO₂-uitstoot, zodat we de klimaatverandering kunnen afremmen. Ook de gemeente Vught wil hieraan bijdragen.
Daarom hebben we als gemeente kort geleden een eerste fiets- en voetgangersbrug vervangen met cementloos beton. Dit is de fiets- en voetgangersbrug aan de Pieter Vreedesingel in Vught. Deze brug leidt naar natuurgebied de Kwebben. De landhoofden (steunpunten van een brug in de oeveren) en gedeeltes van de pijlers (ondersteunend deel van een brug op de plaatsen waar de brug niet op een landhoofd rust) zijn uitgevoerd met cementloos beton. Het produceren van cementloos beton (geopolymeerbeton) kost 80% minder CO₂-uitstoot ten opzichte van het produceren van beton met cement. De komende jaren gaan we het geopolymeerbeton ook gebruiken bij andere te vervangen bruggen in de gemeente Vught.
Klimaat- en energiepartners
De gemeente Vught werkt samen met diverse klimaat- en energiepartners. Zij staan klaar en bieden hulp aan onze inwoners en bedrijven die vragen hebben op het gebied van klimaat en energie. Onze partners voor een duurzamer Vught zijn:




